Tapasztalataink szerint a Facebook hirdetések az AdWords hirdetéseknél jóval megfoghatóbbak, érthetőbbek és átláthatóbbak a hirdetők számára és pont emiatt sokan döntenek úgy, hogy saját maguk kezelik azokat.
Teljesen mindegy, hogy saját magunk szeretnénk-e kezelni a Facebook hirdetéseinket vagy egy erre specializálódott ügynökséget bízunk meg vele, vannak olyan alapelvek, amelyekkel érdemes tisztában lennünk. Ezeket foglaljuk össze az alábbi blogcikkben.
Teljesen mindegy, hogy saját magunk szeretnénk-e kezelni a Facebook hirdetéseinket vagy egy erre specializálódott ügynökséget bízunk meg vele, vannak olyan alapelvek, amelyekkel érdemes tisztában lennünk. Ezeket foglaljuk össze az alábbi blogcikkben.
Facebook pixel implementáció
Facebook kampányaink eredményességét a Facebook pixel segítségével mérhetjük. A pixel -amely egy kis kódrészlet - a weboldalunk forráskódjába kerül be a Google Analytics kódhoz hasonlóan. Minden egyes aloldalba be kell kerülnie tehát az alapkódnak.
Konverzió- és eseménymérések
Ha az üzleti célunk ajánlatkérés vagy vásárlás a weboldalunkon, akkor szükség lesz ún. konverziók vagy standard események beállítására is. Ezek segítségével tudjuk majd mérni a Facebook hirdetéseinkből megvalósuló vásárlásokat / ajánlatkéréseket.
Csak akkor tudjuk megfelelően optimalizálni a kampányainkat, ha Facebook-on is mérjük az eredményeket, mivel a Facebook is ezeket az adatokat tudja figyelembe venni a kampányok futtatása során (pl. a konverziós célú kampányok esetében).
Készüljünk fel arra lelkileg, hogy pl. egy adott naptári hét adatainak elemzése során nagyon eltérő adatokat látunk majd Google Analytics-ben és Facebook-on (konverziók száma). Ennek több oka is van, de a legfontosabb, hogy a Google Analytics aznapra könyvel le egy konverziót (vásárlást/ajánlatkérés), amelyik napon az megvalósul a weboldalon, a Facebook viszont aznapra, amikor a hirdetésből átkattintott az illető. Tehát nem ugyanazt fogjuk látni Analytics-ben és Facebook-on.
Weboldal linkek utm paraméterezése
Mivel a Facebook nem Google termék - ellentétben a Google AdWords-szel - a Google Analytics nem tudja megfelelő helyre besorolni a Facebook hirdetésekből érkező látogatókat - hibásan ezeket rendre facebook referral vagy facebook social forráshoz rendeli -, ezért a Facebook hirdetéseinkből a weboldalunkra mutató linkeket fel kell “paramétereznünk” a Google Analytics számára, így fogja tudni ezeket helyesen a google cpc forgalmi forrás mintájára facebook cpc forrásként megjelölni.
Figyelem, a paraméterező eszköz használata nagyfokú precizitást kíván! Egy apró elütés, url másolási hiba akár meghiúsíthatja, hogy a hirdetésből kattintók eljussanak a weboldalunkra.
A paraméterekben ne használjunk se ékezetes, se speciális karaktereket, se szóközt.
Marketing célhoz a kampánycélt!
A Facebook hirdetéskezelőben elérhető különböző kampánytípusok a fő üzleti- és marketing célokhoz vannak hozzárendelve (pl. márkaépítés, helyi hirdetés, weboldal konverziós cél stb.)
Válasszuk az üzleti célunkhoz legmegfelelőbb kampánycélt! Ha vásárlás a cél, akkor csakis a konverziós célú kampányok lesznek a megfelelőek és kifizetődőek a számunkra.
A legmegfelelőbb célzások megtalálása
A kampányok sikerét a célzások, a licitek és a kreatívok hármasa befolyásolja a legnagyobb mértékben.
Fontos, hogy hirdetéseinket megfelelően célozzuk (hacsak nem áll rendelkezésre annyi historikus adatunk, hogy pl. a konvertálóinkhoz hasonló felhasználókra célozhassuk a hirdetéseinket). Csak akkor lesz a “hirdetésrelevancia” mutatónk (amely hasonló az AdWords minőségi mutatójához) megfelelően magas ahhoz, hogy jó áron vehessük a kattintásokat/vásárlásokat és így alacsonyabb fajlagos költséggel szerezzünk weboldal látogatókat / vásárlókat, ha helyesen határozzuk meg a célközönségünket.
Használjuk a Facebook egyedi, okos célzási lehetőségeit (Lookalike- és Retargeting közönségek) és az egyszer már részletesen beállított egyedi célközönségek mentési lehetőségét! Ezzel sok munkát spórolunk.
A hagyományos célzási lehetőségek pl. szülői státusz, magatartás (pl. gyakori nemzetközi utazók), érdeklődési kör (konkrét Facebook oldalak követői, szépségápolás iránt érdeklődők stb.) is lehetőséget nyújtanak a legpontensebb célközönség megtalálására.
A legmegfelelőbb hirdetésformátum használata
A hirdetési célunkhoz és a hirdetendő termékhez / szolgáltatáshoz legmegfelelőbb hirdetésformátum megtalálása is kulcsfontosságú a sikerhez.
Ha pl. a termékünk magyarázatra szorul vagy egy szélesebb termékskálát szeretnénk megmutatni, jó választás lehet a carousel hirdetés. De akár ún. vásznat vagy sima képes hirdetést is alkalmazhatunk. A Facebook előnye, hogy nincsen szükségünk drága grafikai anyagra, egy szép saját fotó is elegendő ahhoz, hogy vonzó hirdetést készítsünk.
![]() |
Egy lehetséges hirdetésformátum: “vászon” Forrás: https://www.facebook.com/business/ads-guide/canvas/facebook-feed/website-conversions |
Informatív, korrekt kreatívok
Mi az informatív és korrekt hirdetéskreatívokban hiszünk. Határozottan nem javasoljuk a szenzációhajhász, megtévesztő, erőszakosan kattintásra ösztönző kreatívok használatát. Azokkal kattintásokat igen, költséget igen, azonban vásárlókat egészen biztosan nem szerzünk. Figyeljünk oda arra, hogy hirdetéseink összhangban legyenek az eladni kívánt termékkel, szolgáltatással és a legfontosabb információkat is átadják az érdeklődőnek. A hirdetésre kattintást követően ne érje olyan meglepetés a potenciális vásárlót, ügyfelet, ami elriaszthatja a tervezett vásárlástól / ajánlatkéréstől.
Készítsünk hirdetéssorozatonként többféle kreatívot, eltérő kép- és szövegkombinációkkal!
Eredmények követése és a kampányok optimalizálása
Az eredmények követése és a kampányok optimalizálása során rendszerként kell tekintenünk a kampányok egészére és összefüggéseiben értékelni a célzási-, licit- és kreatív eredményeket.
Csak az egyik kreatívunk hoz vásárlókat? Állítsuk le a sikertelen kreatívot és készítsünk újabb hirdetésváltozatot a jól működő mellé.
Nem jelenik meg a hirdetésünk? Emeljünk a liciten vagy módosítsunk a hirdetéscélzáson.
Jól mennek a meglévő célzásaink de további vásárlókat / ügyfeleket szeretnénk? Célozzunk meg újabb potenciális felhasználókat a célzások bővítésével.
Összegezve
A Facebook hirdetések kevésbé összetettek, mint az AdWords hirdetések és ezért jóval bátrabban nyúlhatunk hozzájuk, ha úgy döntünk, hogy saját magunk kezelnénk őket.
Ahhoz azonban, hogy maximálisan kihasználhassuk a benne rejlő lehetőségeket és a lehető legalacsonyabb költséggel a lehetséges legtöbb vásárlót / ügyfelet szerezzük, jóval nagyobb energiaráfordításra és jóval mélyebb tudásanyagra, sok utánaolvasásra lesz szükségünk.
A kampányok profi felállításához pontos és szakszerű mérésre (Facebook pixel, esemény- és konverziómérések), az üzleti célunkhoz passzoló kampánytípus kiválasztására, profi célzásokra (lookalike vagy egyéb célközönség), valamint korrekt és informatív kreatívokra van szükség.
A kampányok kezelése és optimalizálása során a hirdetéskezelőben elérhető adatokra kell támaszkodnunk és a számok alapján dönteni a szükséges változtatásokról (kreatívcsere, célcsoport-módosítás, licitek módosítása).
Hirdetői döntés, hogy a fenti feladatokat el tudjuk-e látni házon belül egy dedikált kollégával (ekkor legyünk vele tisztában, hogy a kellő szaktudás elsajátítása és a profi kampánykezelés jókora idő- és anyagi ráfordítást jelent majd cégen belül), vagy kampányaink kezelésével egy erre szakosodott ügynökséget bízunk meg (ez utóbbi esetben az ügynökség szaktudását és időráfordítását kell megfizetnünk).