A pontos célozhatóságnak és mérhetőségnek köszönhetően a YouTube videóhirdetések nem csupán az ismertségnöveléshez, de egyéb marketing célok eléréséhez is remek eszközzé váltak. A tévéhirdetések “szőnyegbombázási” megközelítésével szemben az online videóhirdetéssel egészen speciális célcsoportokat is hatékonyan szólíthatunk meg.
A Youtube videóhirdetések sikerességében kulcsfontosságú nem csupán a megfelelő hirdetéscélzás, de maga a hirdetendő videó is.
Ebben a blogcikkünkben a hirdetési videó elkészítéséhez szeretnénk segítséget nyújtani, egyenesen a Google szakértőitől érkezett profi tippekkel.
ABCD - a hatékony videóhirdetésekért
Bár nincsen olyan mágikus összetevő, amely garantálni tudja videóhirdetésünk azonnali sikerét, mégis vannak azért olyan bevált gyakorlatok, amelyeket ha követünk, akkor nagyobb eséllyel lesz sikeres a videóhirdetésünk az ezen alapelveknek nem megfelelő videókkal szemben. Nézzük a részleteket!
A, mint “Attract”, vagyis ragadjuk meg a figyelmet
Adjunk ízelítőt
Az ún. in-stream, vagyis videóba ágyazott videóhirdetések esetében 5 mp-ünk van arra, hogy felkeltsük az érdeklődést a videónk iránt. Vagy tovább nézi valaki a videót, vagy kikattint belőle. Mutassunk előzetes abból, hogy mi következik a videóban, keltsük fel az érdeklődést! Nyissunk hatásosan, csöppentsük bele a nézőt a történetbe.
Használjunk ismerős arcokat
Barátságos, megbízható és felismerhető embereket mutassunk a videó elején - ezzel növelhetjük a megnézési arányt. A hírességek szerepeltetése magasabb márkaismertség-növelő hatással bír, így érdemes megfontolni egy ismert YouTube alkotó vagy egyéb influencer személyiség használatát.
Tervezzük hanggal
Az internetezők alapvetően hangos tartalmakra számítanak a YouTube-on, a Google tanulmányai is azt igazolták, hogy a videó hangja segít felkelteni a figyelmet és pozitív hatással bír a márkafelidézésre.
Használjunk kreatív elemeket
A nézők szívesebben néznek végig egy olyan videót, amelyik megnevetteti őket és tanulmányok szintén igazolták, hogy a humoros videók magasabb márkaismertséget és márkafelidézést eredményeznek.
B mint “Brand”, vagyis építsük be márkánkat tartalmas és természetes módon
Számít a márkaelhelyezés módja
Ha hirdetésfelidézésre szeretnénk optimalizálni, akkor építsük be a márkánkat már az első öt másodpercbe is. Ha márkaismertségre és márkamegfontolásra szeretnénk ösztönözni a nézőket, akkor a márkánkat később fedjük fel és inkább fókuszáljunk a nézővel történő kapcsolat felépítésére (a továbbnézést ösztönözve).
Helyezzük a márkát természetes környezetébe
A márka természetes környezetben történő bemutatása - például használat során - magasabb hirdetésfelidézést eredményez ahhoz a megoldáshoz képest, amikor a márkalogót egy sima overlay-en vagy a tartalomtól független módon csupán rátesszük a videóra.
Támogassuk a márkát hanggal is
Ha szóban is megemlítjük a márkát, az magasabb márkaismertség-növekedést eredményez, mintha csupán képben jelenítjük meg. Igyekezzünk a márka- vagy terméknevünket a hangalámondásban is szerepeltetni.
C, mint “Connect”, vagyis kapcsolódjunk a nézőhöz az érzelmeken és a történeten keresztül
Számít a videónézési idő
Egyenes az arányosság aközött, hogy mennyi ideig néznek egy adott videóhirdetést és a márkaismertségbeli, valamint márkamegfontolásbeli növekedés között.
Teremtsünk érzelmi kapcsolatot
A humor és az izgalom magasabb hirdetésfelidézést eredményez. A humoros videók általában magasabb márkaismertség-növekedést és magasabb videónézési időt hoznak.
Használjuk a hang erejét
A YouTube videók 95%-át hanggal nézik az emberek. Azok között, akik a videót hanggal kombinálva nézik meg, átlagosan 20%-kal nő a márkaismertség- és a márkamegfontolás, ez pedig jelentősen magasabb érték azokhoz képest, akik csak a videóval (hang nélkül) vagy csak a hanggal (kép nélkül) találkoznak.
Törjük át a negyedik falat
Azok a hirdetések, amelyek valódi tehetséget mutatnak be és ezáltal jó kapcsolatot építenek fel a nézővel magasabb márkaismertség-növekedést érnek el.
Elemezzünk és teszteljünk
Használjuk a YouTube Analytics videóelhagyási görbéit annak megállapításához, hogy hol hagyják abba a videónkat a nézők és fontoljuk meg ezen a ponton a videónk átszerkesztését vagy átvágását a nézési idő növelése érdekében. Teszteljünk több videóverziót Brand Lift kutatással kombinálva, hogy megtudjuk melyik teljesít legjobban a mi célközönségünk és márkánk esetében.
D mint “Direct”, vagyis világosan mondjuk meg, mit kell tennie a nézőnek
Használjunk CTA elemet
Invitáljuk meg a nézőket a weboldalunkra, ajánljuk nekik egy másik kapcsolódó videó megtekintését vagy hogy iratkozzanak fel a YouTube csatornánkra. A világos CTA (call-to-action) elemek növelik a márkafelidézés esélyét még akkor is, ha nem kattintanak rájuk.
Használjunk interaktív elemeket
Az infókártyák, zárőképernyők és CTA elemek lehetővé teszik a néző számára az azonnali cselekvést, ezáltal további, számunkra értékes tevékenységeket végezhetnek el.
Összegzésképpen
A fenti tippek segítségével, ha megfontoljuk a tanácsokat, nagyban növelhetjük annak az esélyét, hogy a nézők a hirdetett videót nem hagyják el 5 mp után és hogy később emlékezni fognak a termékre vagy márkára, amit hirdetünk. Ha követjük az ABCD lépéseket, akkor a legjobb úton járunk afelé, hogy egy sikeres videóhirdetést készítsünk. Ne feledkezzünk meg a világos útmutatásról a nézők számára a tekintetben, hogy mi a teendőjük és ne féljünk felhasználni a rendelkezésre álló interaktív, valamint CTA elemeket sem. A legjobb, amit tehetünk, ha a termékünket vagy márkánkat természetse közegében mutatjuk be ahelyett, hogy csupán egy plusz rétegen elhelyezzük a videónkon, mint egy vízjegyet. Ha pedig elkészítettük szuper hirdetési videónkat, akkor nincs más hátra, mint hogy egy profi YouTube hirdetési kampányt indítsunk rá!Felhasznált források: